Maluch w drodze? Sprawdź, jak przygotować mieszkanie dla nowego członka rodziny!

Zdjęcie ilustracyjne

Zanim w domu pojawi się noworodek, wiele mam zaczyna odczuwać bardzo silny instynkt wicia gniazda. Jego objawy są różne – część kobiet planuje remonty, inne przestawiają meble, jeszcze inne kupują tysiące niepotrzebnych „domowych” rzeczy. Potrzeba przygotowania miejsca dla nowego członka rodziny istnieje w nas od tysięcy lat. Warto jednak zrobić to z głową, by mieszkanie naprawdę było idealne dla maluszka.

 

Bezpieczeństwo w mieszkaniu

Odświeżanie ścian, malowanie i dokładne sprzątanie warto rozpocząć już wcześniej. W tym czasie przyszła mama raczej nie powinna znajdować się w domu – wszystkie zapachy i opary farb czy środków dezynfekujących mogą źle wpłynąć na jej samopoczucie i zdrowie. Robienie przemeblowania i wymienianie rzeczy na nowe to także dobry moment na przyjrzenie się dokładnie, czy mieszkanie jest w pełni bezpieczne.

Zanim kanty mebli czy szyby staną się dla malucha zagrożeniem, minie kilka dobrych miesięcy. Warto jednak tak przeorganizować przestrzeń, by można było bez problemu założyć zabezpieczenia na stoliki, okna czy drzwi. To także dobry moment na założenie bramki na schodach – później może ciągle nie być na to czasu lub odpowiednich warunków, dodatkowo dobrze zrobić to w trakcie remontu. W tym czasie warto również przeorganizować kuchnię tak, by patelnie, garnki i inne tego typu rzeczy nie stały na wierzchu. Jeśli nie masz miejsca w szafkach, zamontuj specjalny wieszak na ścianie – dzięki temu maluch nie będzie miał do nich dostępu.

Noworodek w domu: pierwsze meble

Szczególnie dużo uwagi musisz jednak poświęcić pokojowi dziecka. To też jest ta najprzyjemniejsza część planowania mieszkania na przyjście maluszka. Noworodek w domu potrzebuje mieć swoje miejsce – nawet jeśli nie będzie to oddzielne pomieszczenie, zaaranżuj mu jakiś kącik w sypialni. Maluszek początkowo nie musi mieć wcale dużo przestrzeni ani sprzętów.

Potrzebne będzie w zasadzie tylko łóżeczko, które można zaopatrzyć w specjalną podkładkę do przewijania dziecka. Dobrze także jest kupić specjalny fotel, na którym będziesz mogła wygodnie karmić. Powinniście też pomyśleć o zamontowaniu specjalnej lampki z delikatnym światłem, do której będziesz mogła sięgnąć bez problemu, kiedy niemowlak zacznie marudzić w nocy. Maluch nie potrzebuje zbyt wiele rzeczy, warto jednak od razu kupić szafeczkę na zabawki i książki. Pomyślcie również o specjalnym krzesełku do karmienia – to jednak będzie potrzebne najwcześniej za kilka miesięcy.

Pokój dla niemowlaka – akcesoria i dodatki

Rodzice z całych sił starają się, aby pokój dla dziecka był ładny, kolorowy, pastelowy i uroczy. I dobrze, ponieważ w takim otoczeniu niemowlę będzie na pewno znacznie szczęśliwsze. W pokoju dla niemowlaka nie może zabraknąć lampki, która rzuca przytłumione światło, miękkich dywaników i pluszowych zabawek.

Warto tak zaaranżować pokój dla dziecka, by mógł mu służyć nie tylko w pierwszych miesiącach. Niech stanie się areną dla rozwoju ciekawego świata półroczniaka czy rocznego łobuziaka. Zapewnij maluchowi możliwość poznawania różnych kształtów i faktur, rozmieszczając na ścianie i podłodze ozdoby z filcu czy innych miękkich materiałów. Zastanów się też nad kolorystyką – cukierkowe i pastelowe kolory ładnie wyglądają, ale bardziej stymulujące dla dziecka są kontrasty i intensywne barwy. Wystarczy trochę wysiłku, by stworzyć maluszkowi pokój, w którym będzie nie tylko bezpieczny, lecz także szczęśliwy.

Przeczytaj więcej na temat urządzania stymulującego pokoju dla dziecka.

 

 

Ocena

Brak głosów
0
0
Brak głosów.