Jak karmienie piersią wpływa na raka piersi?

Źródło: pixabay.com

Związek pomiędzy karmieniem piersią a rakiem piersi jest przedmiotem wielu badań naukowych. Co więcej, niektóre badania sugerują, że ryzyko raka piersi może wzrastać u kobiet zaraz po porodzie. Czy to rzeczywiście prawda?  

Naukowcy są zdania, że zwiększone ryzyko rozwoju raka piersi rzeczywiście występuje u kobiet karmiących, jest ono jednak krótkotrwałe. Ponadto udowodniono, że tylko u 3% kobiet rak piersi wystąpił w okresie karmienia piersią.

Nowe badania pomagają wyjaśnić związek między karmieniem piersią a rakiem piersi. Pomogła w tym analiza procesu autofagii, który jest naturalnym procesem oczyszczającym organizm z dysfunkcyjnych białek oraz odpadów komórkowych. To właśnie autofagia w dużej mierze zapobiega powstawaniu nowotworów.

Rola autofagii zarówno w normalnej fizjologii gruczołów sutkowych, jak i w raku piersi, pozostaje jednak niejasna. W nowym badaniu naukowcom udało się wykazać, że proces ten pomaga kontrolować, czy komórki biorące udział w procesie laktacji przetrwają, czy umrą po zakończeniu karmienia.

Struktura komórkowa piersi zmienia się zarówno podczas rozpoczęcia okresu karmienia, jak i po jego zakończeniu. Nagromadzenie się białka w przewodach mlekowych podczas zakończenia karmienia piersią może powodować stres komórkowy, który zwiększa ryzyko powstania nowotworu. Wówczas proces autofagii powinien uporać się z tym zaburzeniem. Jeśli jednak działa on nieprawidłowo, w tkance piersi mogą rozwijać się i akumulować nienormalne komórki.

W końcowym etapie badań naukowcy odkryli, że chlorochinina obecna w lekach przeciw malarii może stymulować proces autofagii co pozwoli piersiom wrócić do normalnego stanu po zakończeniu karmienia dziecka. Póki co są to jedynie pierwsze badania przedkliniczne, jednak to odkrycie może być bardzo ważne w przyszłych działaniach profilaktycznych przeciw rakowi piersi. Końcową konkluzją naukowców jest równiez stwierdzenie, że karmienie piersią w długoterminowej perspektywie wyraźnie zmniejsza ryzyko zachorowania na raka piersi, ponieważ następuje wtedy naturalna wymiana nieprawidłowych komórek.

Ocena

Brak głosów