Efekt jojo i jego konsekwencje dla zdrowia Twojego serca

Źródło: pixabay.com

Wkraczając w nowy rok, często staramy się schudnąć. Ponieważ większości ludzi zależy na jak najszybszych efektach odchudzania, chętniej wybieramy restrykcyjne diety. Jak niestety wiadomo, im bardziej restrykcyjna dieta, tym większy efekt jo-jo po jej zakończeniu – nie dość, że zwiększamy podaż kalorii, to jeszcze często mamy ochotę „nagrodzić się” w postaci długo odmawianych, ulubionych posiłków. Chociaż efekt jo-jo to często bagatelizowany problem, zwykle obracany w żart, to mało kto zastanawia się nad konsekwencjami zdrowotnymi takiego zjawiska w naszym organizmie.

Ze względu na ogromną częstotliwość występowania efektu jo-jo u osób, które próbowały diety, naukowcy postanowili zbadać głębiej tę sprawę. Zespół badawczy z Uniwersytetu w West Lafayette przeprowadził analizę zjawiska, a wnioski opublikowano w czasopiśmie naukowym Nutrients.

Uczestnicy badań stosowali jedną z dwóch popularnych diet: śródziemnomorską oraz dietę regulującą ciśnienie krwi, tzw. dietę DASH. W przypadku diety DASH największy nacisk kładziono na eliminację sodu, podczas gdy w diecie śródziemnomorskiej prym wiodła konsumpcja zdrowych tłuszczów. Oczywiście obie diety obfitowały w owoce, warzywa oraz pełne ziarno.

Uczestnicy badania stosowali wytyczne żywieniowe przez 5-6 tygodni. Po tym okresie naukowcy oceniali ich stan zdrowia układu sercowo-naczyniowego. Kontrola obejmowała m.in. pomiar ciśnienia krwi, a także poziomu glukozy i insuliny we krwi.

Po 5-6 tygodniach diety uczestnicy mieli wrócić do swoich standardowych schematów żywienia i do takiej diety stosowali się przez kolejny miesiąc. Po tym okresie ponownie oceniono stan ich zdrowia, a następnie znowu nakazano stosować dietę DASH lub śródziemnomorską.

Ten dietetyczny rollercoaster miał poważne konsekwencje dla zdrowia pacjentów. Analiza wykazała, że ich wyniki uległy poprawie po wdrożeniu zdrowego odżywiania, jednak po powrocie do dawnych nawyków żywieniowych, wyniki także wróciły do swoich pierwotnych wartości. Jakie płyną z tego wnioski? Wystarczy zaledwie kilka tygodni zdrowego odżywiania, aby poprawić swoją kondycję zdrowotną, ale w takim samym tempie możemy ją popsuć.

Ocena

Brak głosów