Dziecko - i co teraz?

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Każda kobieta na początku swego macierzyństwa czuje się zagubiona. Potomek nie rodzi się przecież z dołączoną instrukcją obsługi. Dlatego pierwszy miesiąc życia dziecka stanowi nie lada wyzwanie dla świeżo upieczonych rodziców. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci przetrwać te wspaniałe ale zarazem ciężkie początki:

1. Daj sobie pomóc

Nie staraj się za wszelką cenę robić wszystkiego sama. Daj sobie pomóc. Nie ważne czy to będzie pomoc koleżanki, matki, męża czy też partnera. Ważniejsze jest to, że będziesz miała drogocenną chwilę wyłącznie dla siebie. Pamiętaj, że Ty też potrzebujesz odpoczynku.

2. Nie staraj się sprzątać na siłę

Dom wygląda jak po wybuchu wojny atomowej? Na podłodze jest pełno porozrzucanych rzeczy, pieluszek itp.? To zupełnie normalne. Pojawienie się dziecka wywraca dotychczasowy rozkład dnia do góry nogami. Nie staraj się sprzątać na siłę, jeszcze przyjdzie na to czas. Pierwszy miesiąc przeznacz na zregenerowanie organizmu oraz wejście w nowy rytm.

3. Szczęśliwa mama to szczęśliwe dziecko

Pamiętaj, że za tobą wyczerpujący dla organizmu okres ciąży. Twoje ciało zmieniło się i musisz dać mu trochę czasu na powrót do normalności. Ale w międzyczasie zadbaj o to aby poprawić swoje samopoczucie. Pamiętaj, że szczęśliwa mama to i szczęśliwsze dziecko. Odrzuć wyrzuty sumienia i pozwól sobie na chwilę wyłącznie dla siebie. Skorzystaj z czyjejś pomocy i wygospodaruj chwilę, żeby wyskoczyć do osiedlowej kosmetyczki czy fryzjera. Zrelaksujesz się chwilą „wolności” i poczujesz się piękniejsza i szczęśliwsza.

4. Wyśpij się i odpoczywaj

Pierwszy miesiąc życia dziecka jest dużym wyzwaniem dla rodziców. Dlatego też odpuść trochę. Nie rób nic na siłę i przede wszystkim odpoczywaj. W początkowym okresie dziecko budzi się regularnie co kilka godzin niezależnie od pory dnia. Wykorzystaj chwilę drzemki dziecka na własny odpoczynek.

5. Gotuj obiad na cały tydzień bądź poproś kogoś o pomoc

Przygotuj sobie na cały tydzień posiłki, które będziesz mogła wyjąć z zamrażalnika i odgrzewać w miarę potrzeb, bądź poproś kogoś o pomoc w tym zakresie. W pierwszym okresie życia dziecka codzienne gotowanie obiadów będzie dla Ciebie wręcz niewykonalne.

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen