Dzieci, które jedzą więcej ryb, mają lepsze wyniki w nauce - donoszą najnowsze badania

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Chyba pora zmienić jadłospis dla naszych najbliższych. Naukowcy z Uniwersytetu w Pensylwanii wykazali, że dzieci w wieku szkolnym (9-12 lat), które systematycznie konsumują duże ilości ryb, uzyskują o 4 punkty więcej w testach IQ od dzieci, które rzadko jedzą ryby lub nie jedzą ich wcale.

Większe spożycie ryb ma naprawdę pozytywne skutki dla naszego zdrowia. Dieta o wysokiej zawartości kwasów tłuszczowych omega-3, które w dużej mierze występują w rybach, może korzystnie wpływać na wydajność poznawczą dzieci i nastolatków, a u osób dorosłych pomoże w zmniejszaniu ryzyka chorób neurodegeneracyjnych.

Naukowcy udowodnili, że dzieci, które często spożywają ryby, nie tylko odnoszą większe sukcesy w nauce, ale także lepiej śpią. W grupie dzieci niespożywających ryb odnotowano za to częściej występujące zaburzenia snu. Wyniki sugerują, że między innymi lepszy sen może mieć wpływ na większą koncentrację dzieci podczas nauki. 

 

Należy pamiętać, że wskazane w akurat tych badaniach właściwości kwasów tłuszczowych omega-3 to nie wszystko. Dzięki zdrowym substancjom obniżymy także ryzyko wielu chorób przewlekłych, takich jak miażdżyca i cukrzyca. Poprawi się również nasze samopoczucie i spadnie ryzyko wystąpienia zaburzeń psychicznych, takich jak depresja.

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen