Daty przydatności są nietrafione – oto lepsze sposoby na stwierdzenie, czy jedzenie nadaje się do spożycia

Źródło: pixabay.com

Choć w stwierdzaniu, czy dany produkt spożywczy jest nadal zdatny do spożycia najbardziej pomaga nam nadrukowana na opakowaniu data przydatności, nie zawsze warto się nią sugerować. W wielu przypadkach wyrzucamy do śmieci jeszcze dobre pokarmy, a nieco rzadziej może zdarzyć się, że zjemy coś zepsutego, ponieważ data wskazywała na to, że jest nadal dobre. Dlatego warto znać kilka przydatnych wskazówek na temat zdatności do spożycia poszczególnych produktów.

Jajka

Skorupki jajek mają porowatą powierzchnię, która wraz z ich starzeniem się przepuszcza powietrze gromadzące się między skorupką a jajkiem. Stąd prosty sposób na sprawdzenie, czy jajko jest nadal zdatne do spożycia. Wystarczy umieścić je w naczyniu z wodą. Jeśli jajko unosi się na wodzie, jest zepsute. Jeżeli zatonęło – nadal możemy je zjeść!

Jogurt

Otwarty jogurt możemy przechowywać w lodówce od 1 do 3 tygodni. To dzięki żywym kulturom bakterii, które działają jak naturalny konserwant. Jeśli jednak jogurt jest zepsuty, na jego powierzchni zgromadzi się duża ilość cieczy, a zapach zmieni się na ostrzejszy. W zaawansowanym stadium po prostu zaobserwujemy pleśń.

Mięso

Gdy surowe mięso się popsuje, oprócz nieprzyjemnego zapachu, zaobserwujemy także zmianę w jego wyglądzie. Mięso pokryje się warstwą lepkiego śluzu, może również zmienić swój kolor na poszarzały.

Oliwa z oliwek

Zdatna do jedzenia oliwa z oliwek ma przyjemny, aromatyczny zapach oraz smak. Jeśli się popsuje, jej zapach staje się bardziej chemiczny i może zacząć przypominać olej silnikowy lub klej.

Ryba

Surowe ryby powinny być przechowywane w lodówce, a i tak termin ich ważności wynosi do 36 godzin od zakupu. Zepsuta ryba, jak każde inne mięso, pokrywa się śliską powłoką, która bardzo nieprzyjemnie pachnie.

 

Warzywa

Popsute warzywa bardzo często pokrywają się pleśnią. Mniej widoczną oznaką ich niezdatności do spożycia jest zmiana koloru na żółtawy.

Wiele osób uważa, że warzywa, które zwiędły, nie nadają się już do jedzenia. Nie zawsze jest to zgodne z prawdą. Jeśli nie ma innych oznak, warto spróbować włożyć warzywo do zimnej wody. W ciągu 10-15 minut może ono na nowo odzyskać swój zdrowy wygląd.

Mleko

Oprócz bardzo nieprzyjemnego zapachu i gryzącego smaku, zepsute mleko zmienia także swoją teksturę. W cieczy pojawiają się większe lub mniejsze grudki.

Owoce

Podobnie, jak w przypadku warzyw, zepsute owoce żółkną. Dodatkowo zanika u nich skórka i zaczynają nieprzyjemnie pachnieć. 

Chleb

Jeśli zauważysz pleśń na pojedynczej kromce chleba, oznacza to, że należy wyrzucić cały bochenek. To, co widzisz gołym okiem, jest największym skupiskiem pleśni, jednak jej zarodniki zdążyły już rozprzestrzenić się po całym produkcie. Pamiętaj jednak, że tzw. czerstwy chleb, czyli zeschnięte kromki, nadal nadaje się do spożycia.

Ser

Im bardziej miękki i wilgotny ser, tym szybciej się psuje. Zepsuty ser zwykle pachnie i smakuje jak kwaśne mleko. Może pojawić się także pleśń.

Twardsze sery psują się o wiele wolniej. W wielu przypadkach wystarczy odciąć zeschniętą warstwę, a środek nadal będzie zdatny do spożycia.

Ocena

Brak głosów