Czym jest premenopauza i perimenopauza oraz jakie są ich objawy?

Źródło: pixabay.com

Gdy jajniki przestają produkować estrogen oraz inne hormony płciowe, w życiu kobiety następuje menopauza. Chociaż inne narządy nadal będą wytwarzać żeńskie hormony, ich poziom w okresie menopauzy znacznie się zmniejszy.

 

Premenopauza oraz perimenopauza są podobnymi do siebie terminami, często stosowanymi zamiennie. Określenie „pre” oznacza „przed”, natomiast „peri” oznacza „bliski”. Większość lekarzy uważa, że okres premenopauzy to czas między pierwszą a ostatnią miesiączką u kobiety. Z kolei perimenopauza jest uznawana za okres najbliższy menopauzie, w którym następuje znaczne obniżenie poziomu hormonów.

 

Perimenopauza zwykle występuje 3-4 lata przed menopauzą, około 40 roku życia, ale może rozpocząć się nawet 10 lat wcześniej. W tym czasie jajniki zaczynają zmniejszać ilość wytwarzanego estrogenu. Co ważne, kobieta może być w okresie perimenopauzalnym i nadal zajść w ciążę. 

 

Podczas każdego etapu menopauzy występują zmiany, których może doświadczyć kobieta, ale także zmiany w produkcji hormonów, które mogą być zbadane przez lekarza. W okresie premenopauzy kobieta nie powinna mieć objawów związanych z utratą estrogenu. Temu okresowi towarzyszy płodność, a także miesiączki, które mogą wpływać na samopoczucie.

 

Nieregularne miesiączki są często pierwszym zauważalnym objawem okresu perimenopauzalnego. Inne związane z nim objawy obejmują: spadek nawodnienia skóry, wypadanie włosów, uderzenia gorąca, bezsenność, nocne poty, nagłe niewyjaśnione wahania nastroju, kłopoty z koncentracją, częstsze oddawanie moczu, suchość pochwy oraz przybieranie na wadze.

 

O menopauzie świadczy brak wystąpienia miesiączki w ciągu 12 miesięcy. W trakcie menopauzy mogą występować objawy podobne do perimenopauzy, będą jednak bardziej wyraźne, ponieważ poziom hormonów znacznie spadnie. Postmenopauza występuje po menopauzie i trwa do końca życia. W celu ustalenia, czy kobieta znajduje się w okresie postmenopauzy, można zgłosić się do lekarza, który zleci odpowiednie badania.

 

Ocena

Brak głosów
0
0
Brak głosów.