Zajście w ciążę w młodym wieku chroni przed rakiem
Szwajcarscy naukowcy odkryli, że w organizmie młodej, ciężarnej kobiety występują dwa rodzaje genów, których wzajemne oddziaływanie chroni ją przed rozwojem raka piersi. Zgodnie z raportem zamieszczonym w BioMed Central, jeśli dziewczyna urodzi dziecko w wieku poniżej 20 lat, to ryzyko rozwinięcią się u niej raka piersi zmniejsza się aż o połowę.
Aktywność dwóch genów - Wnt i Notch zapewnia niezawodną ochronę tkanki piersiowej przed powstaniem nowotworu złośliwego. Są one przeciwnymi składnikami systemu, który kontroluje rozwój komórkowy w organizmie człowieka.
Badacze, z wykorzystaniem mikromacierzy, byli w stanie wykazać, że aktywność pierwszego genu (którego proteina jest białkiem feminizującym), po ciąży uległa znacznemu zmniejszeniu. Jednocześnie białka genu Notch wykazywały znacznie większą aktywność. Naukowcy dodają, że ciąża na trwałe zmienia proporcje sygnalizowania Wnt/Notch w komórkach macierzystych tkanki piersiowej.
Według autorów badania, do aktywacji komórek rakowych dochodzi, gdy aktywuje się gen Wnt, dlatego potrzebna jest kontynuacja badań, ponieważ kontrolując aktywność tego genu będzie można zatrzymywać rozwój charakterystycznych dla raka tkanek.
Ocena
- Dodaj komentarz
- 5431 widoków