Zmywarki do naczyń niebezpieczne dla ludzkiego zdrowia

www.dreamstime.com

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że zmywarki do naczyń są siedliskiem niebezpiecznych dla zdrowia mikroorganizmów. Nic w tym dziwnego, gdy się uzmysłowi sobie, że urządzenia te charakteryzuje wysoka wilgotność, któa sprzyja rozwojowi np. takich grzybów jak Candida, Rhodotorula parapsilosis i Exophiala.

 

 

Szacuje się, że około 62% zmywarek zasiedlonych jest na stałe przez te gatunki grzybów. Dość łatwo mogą one dostać sie do ciała człowieka (głównie przez układ oddechowy, co znacznie ułatwia kolonizację ludzkich płuc, co jest przyczyną późniejszych infekcji). Dla ludzi o obniżonej odporności, biorących atybiotyki, cierpiących na cukrzycę czy mukowiscydozę, bezpośredni kontakt z grzybem jest bardzo niebezpieczny i może być przyczyną rozwoju infekcji skórnej lub oddechowej. Z tego właśnie powodu należy zachować ostrożność czyszcząc i dezynfekując urządzenie.

 

W walce z drobnoustrojami może pomóc ocet, soda oczyszczona i wybielacz. Zamiast wydawać krocie na specjalistyczne peparaty czyszczące najlepiej i najzdrowiej wymieszać pół szklanki octu w dwóch szklankach wody i przepłukać tym roztworem całę wnętrze zmywarki. Podobną procedurę można przeprowadzić rozpuszczając w wodzie sodę oczyszczoną. Co najmniej raz w miesiącu należy umyć koszyki do naczyń ciepłą wodą z detergentem. Aby poradzić sobie z mocno zanieczyszczonym wnętrzem zmywarki, wystarczy wlać szklankę octu do pustej zmywarki i nastawić ją na najdłuższy program. Taka procedura pozwoli pozbyć się grzybów, osadów i kamienia z grzałki i wewnętrznej obudowy urządzenia.

 

 

Ocena

Brak głosów

Wiem, że to odkrywcze, ale zmywarkęnależy myć i dezynfykować chociaż raz w miesiącu.

Dodane przez Ocet (niezweryfikowany) w odpowiedzi na

Ja ocet dolewam do każdego prania. Dzięki niemu czyszczę pralkę a ubrania też korzystają. I nic nie dzieje się z pralką. Ogólnie ocet jest że mną na co dzień. Roztworem wody z octem wycieram meble, blaty, wszystko. Ocet+soda+ woda to mieszanka do mycia podłogi. Sam ocet do odkamieniania czajnika.  Fakt pachnie przez parę chwil octem (potem ten zapach ginie), ale lepsze to niż wdychanie popularnych środków, które nie są dobre dla naszego zdrowia. Reasumując lepiej zadbać o zdrowie niż o jakieś urządzenie.