Jak utrzymać młodość mózgu

123rf.com

 

Jak donosi Medical Xpress - włoscy naukowcy z Katolickiego Uniwersytetu Najświętszego Serca w Rzymie (Catholic University of Sacred Heart in Rome) stwierdzili, że podczas utrzymywania niskokalorycznej diety w organizmie produkowane są białka CREB1, które aktywują geny związane z długowiecznością i prawidłowym funkcjonowaniem mózgu.

 

Eksperci przeprowadzili eksperyment na myszach laboratoryjnych, które spożywały tylko 70% zwykłej ilości kalorii. Eksperymenty pokazały, że zwierzęta żyły dłużej, nie występowała u nich otyłość i cukrzyca, lepiej rozwinęły się u nich funkcje poznawcze (pamięć, myślenie, uwaga) i były mniej agresywne. Podsumowując badania, naukowcy stwierdzili, że CREB1 reguluje ważne funkcje mózgu, takie jak pamięć i uczenie się.

 

Naukowcy mają nadzieję, że uda im się odkryć inny sposób aktywacji białek CREB1, na przykład poprzez stworzenie nowych leków. Według nich, pomoże to utrzymać mózg w dobrym stanie, bez konieczności utrzymywania ścisłej diety. Wyniki badań opublikowano w naukowym czasopiśmie Proceedings of the National Academy of Sciences.

 

 

 

 

Ocena

Brak głosów