Rób mniej i bądź szczęśliwsza

www.dreamstime.com

Większości z nas wydaje się, że jeśli niewielka ilość czegoś zdrowego jest dobra, większa ilość tego samego jest jeszcze lepsza. W pogoni za zdrowiem i dobrym samopoczuciem można przesadzić. Tymczasem więcej nie zawsze znaczy lepiej. W jakiej sytuacji można najczęściej przesadzić i jak na powrót cieszyć się dobrym zdrowiem?

 

 

1. Nadużywanie witamin

Przedawkowanie witamin i minerałów może być toksyczne dla zdrowia. Do najczęstszych ubocznych skutków przewitaminizowania organizmu można zaliczyć bóle głowy, problemy żołądkowe, zaburzenia widzenia, czy zwiększone ryzyko złamań szyjki kości udowej. Słowo "suplement" oznacza "dodatek". Naszym celem powinno być pozyskanie niezbędnych witamin z jedzenia, stosując dietę bogatą w składniki odżywcze.

Najczęściej suplementowania wymagają witaminy z grupy B (można je pominąć, jeśli nasza dieta jest bogata w brązowy ryż, soczewicę i rośliny strączkowe), tran (nie jest konieczny, jeśli codziennie je się jaja lub morskie ryby) i wapnia (jest go bardzo dużo w większości produktów mlecznych). Dodatkowo, ludzie mieszkający w chłodnym klimacie, z większym prawdopodobieństwem będą cierpieli na niedobory witaminy D i będą wymagali jej suplementowania, zwłaszcza jeśli używają filtrów przeciwsłonecznych. Suplementy powinno się przyjmować w postaci płynnej lub w proszku, aby zapewnić optymalne wchłanianie.

 

2. Nadmierne szczotkowanie zębów

Użycie zbyt dużego nacisku i/lub stosowanie szczoteczki z twardym włosiem, podczas mycia zębów może uszkadzać delikatną tkankę dziąseł i prowadzić do ich cofania. Aby chronić dziąsła i zęby, najlepiej używać szczoteczek z miękkim włosiem, wykonując delikatne, kołowe ruchy dłoni. Jeśli dziąsła krwawią podczas szczotkowania, najlepiej poprosić swojego dentystę, aby pokazał właściwą technikę mycia zębów. Zaleca się także przepłukiwanie ust czystą wodą między posiłkami, aby usunąć nadmiar bakterii oraz regularne stosowanie nici dentystycznych.

 

3. Głodówki

W sporadycznym, kontrolowanym, nadzorowanym oczyszczaniu organizmu nie ma nic złego, ale skrajne głodzenie się może wywoływać ataki obżarstwa. Aby uniknąć mechanizmu naprzemiennego głodowania i obżerania, najlepiej dokonywać drobne, powolne zmiany w diecie. Ograniczyć spożycie wysoko przetworzonych produków, żywności pakowanej, jeść mniej cukru lub fast foodów i szukać ekologicznych pokarmów. Stopniowe zmiany są łatwiejsze do utrzymania w dłuższym okresie czasu.

 

4. Martwienie się o swoje zdrowie

Zamartwianie się w rzeczywistości szkodzi zdrowiu. Zamiast wyobrażać sobie najgorsze scenariusze, najlepiej skupić się na tym, co można zrobić, aby poprawić swoje samopoczucie: jeść różnorodną, zdrową żywność, prowadzić aktywny styl życia, wysypiać się, pić dużo wody i codziennie robic coś, co pomoże się zrelaksować i odstresować. Wizyta w salonie SPA nie jest w tym wypadku luksusem, a koniecznością. Najlepiej tez nie ogladać telewizji i nie czytać gazet (w których zamieszcza się głównie negatywne informacje) przed snem. Wszystko to, co wtedy zobaczymy lub usłyszymy, mózg będzie przetwarzał całą noc.

 

 

Ocena

Brak głosów