Kontroluj migrenę!
Ponieważ migrena jest chorobą przewlekłą, to jej diagnozowaniem oraz leczeniem zajmują się neurolodzy. Niestety, chociaż na migrenowe bóle głowy cierpieli ludzie już w starożytności, to do dzisiaj nie udało się znaleźć jednej przyczyny ich występowania. Nie da się więc w pełni wyleczyć pacjenta. Można za to nauczyć się przewidywać nadejście migreny, łagodzić jej najbardziej uciążliwe objawy oraz skracać czas jej występowania.
Ból głowy – skąd wiadomo, że to migrena?
Pacjenci bardzo często mylą zwykły ból głowy z migrenowym. Okazuje się jednak, że objawy tej dysfunkcji są nieco inne. Przede wszystkim migrena z aurą przysparza chorym ból tak silny, że nierzadko uniemożliwia on dotychczasowe funkcjonowanie. Pojawia się po jednej stronie głowy, charakterystyczny jest pulsujący ból głowy, który jest od razu intensywny.
Migrena może trwać od kilku godzin do nawet kilku dni, warto więc nauczyć się rozpoznawać objawy jej nadejścia. Ich bagatelizowanie przyczynia się nie tylko do bólu głowy, ale i występowania współtowarzyszących dysfunkcji. Do takich zaliczyć można nudności, światłowstręt, problemy ze wzrokiem, wrażliwość na hałas czy problemy z układem pokarmowym.
Migrena z aurą – na rozpoznanie migreny masz tylko 30 minut
Naukowcy potwierdzają, że migrena z aurą daje pacjentowi sygnały, dzięki którym może on natychmiast reagować i zapobiec rozwinięciu się silnego bólu. Do takich zalicza się zmęczenie, nudności, niedowidzenie albo podwójne widzenie.
Chorzy na migrenę potwierdzają również, że na 30 minut przed atakiem migrenowego bólu odczuwają ból mięśni i stawów, w polu widzenia pojawiają się białe plamki, a na poszczególnych częściach ciała czują ból, który przypomina ukłucia szpilką.
Jak sobie radzić z migreną?
Nawet 28% światowej populacji cierpi z powodu migreny. Ta pojawia się zazwyczaj raz na kilka miesięcy, ale częstotliwość jej występowania może być różna. Migrena z aurą jest wynikiem różnych czynników. Pulsujący ból głowy może pojawić się po długiej podróży, nieprzespanej nocy, w wyniku wąchania intensywnego zapachu, przebywania w pomieszczeniu o dużym natężeniu hałasu czy w wyniku warunków atmosferycznych.
Zadaniem chorego jest rozpoznanie czynników, które wywołują migrenę, a te u każdego pacjenta mogą być indywidualne. Po pojawieniu się pierwszych symptomów należy niezwłocznie zażyć środek przeciwbólowy. Najlepiej sprawdzają się te, które w swoim składzie zawierają kwas tolfenamowy. Takie farmaceutyki działają nie tylko przeciwbólowo, ale również przeciwzapalnie.
Nie prowokuj migreny!
Okazuje się również, że na migrenę narażone są o wiele bardziej osoby, które piją mocną kawę i herbatę, spożywają alkohol, palą papierosy, stosują ciężkostrawną dietę, są przemęczeni i zestresowani.
Należy unikać tych czynników ryzyka, jeśli tylko chorzy chcą uniknąć napadu choroby, jaką jest migrena z aurą. Objawy tej neurologicznej dysfunkcji mogą nawet na kilka dni uniemożliwić codzienną aktywność.
Ocena
- Dodaj komentarz
- 497 widoków
Ja, mam straszne migreny,
Ja, mam straszne migreny, czasem w ciągu sek zaczynają bolec mi szczęki i czuję światłowstręt. Migrena trwa 2-3 dni..