Dieta owocowo-warzywna zwiększa szansę na zajście w ciążę

www.sxc.hu

Szanse na zapłodnienie wzrastają, jeśli ludzie spożywają więcej owoców, warzyw, zbóż i mniej czerwonego mięsa, a także ograniczają spożywanie alkoholu i palenie papierosów. Taki wniosek wyciagnęli brazylijscy eksperci z Centrum Zwalczania niepłodności w São Paulo.

 

 

Od dawna wiadomo, że płodność kobiet zależna jest m.in. od wskaźnika masy ciała (BMI), spożywania alkoholu i palenia tytoniu. Jednak do tej pory nie było jasne, czy czynniki te mają wpływ również do mężczyzn. Najnowsze badania wykazały, że jakość nasienia również obniża się przez otyłość, picie alkoholu i palenie tytoniu, natomiast regularne spożywanie zbóż i warzyw poprawia jego jakość. U mężczyzn, którzy mają nadwagę i są uzależnieni od alkoholu jakość nasienia była najgorsza, obserwowano u nich również niską ruchliwość plemników. Negatywny wpływ na ruchliwość plemników ma również palenie papierosów orz spożywanie czerwonego mięsa.

 

Badania potwierdzają, że niektóre witaminy, minerały i aminokwasy mogą poprawić jakość nasienia. Natomiast nadmierne spożywanie czerwonego mięsa, które zawiera hormony, nadużywanie alkoholu i palenie papierosów, ma negatywny wpływ na jakość nasienia. Pary, które przechodzą wielomiesięczne terapie w celu leczenia niepłodności, powinny wiedzieć, że dieta i styl życia również wpływa na ich szansę na udane poczęcie dziecka.

 

 

Ocena

Brak głosów