Wrzesień 2019

Masz tendencję do tycia w obrębie brzucha? Uważaj na cukrzycę!

Powszechnie wiadomo, że nadmiar tkanki tłuszczowej w naszym organizmie zwiększa ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2. Najnowsze badania dowodzą jednak, że szczególnie niebezpieczny jest w tej kwestii tzw. tłuszcz trzewny, który gromadzi się wokół naszych narządów wewnętrznych. Jego kilogramowy przyrost może zwiększyć u kobiet ryzyko wystąpienia cukrzycy nawet siedmiokrotnie.

Kąpiel z solą himalajską – relaks i korzyść dla Twojego zdrowia

Sól himalajska jest popularna nie tylko jako dodatek do potraw, ale wykorzystuje się ją również w medycynie naturalnej, np. w zabiegach spa czy prozdrowotnych lampach solnych. Kluczowe znaczenie ma tutaj fakt pochodzenia soli, ponieważ wydobywa się ją u podnóża Himalajów, gdzie znajdują się złoża istniejące już od 200 mln lat. Kamień, oprócz soli, zawiera więc sporą dawkę magnezu, potasu i żelaza.

Witamina E – dlaczego jest taka ważna dla naszej skóry?

Na co dzień staramy się dbać o swoją skórę, między innymi wyposażając się w arsenał kosmetyków o co raz to nowszych formułach. Część z nich rzeczywiście może mieć przeciwstarzeniowy wpływ na skórę, zmniejszając widoczność zmarszczek i przebarwień. Jednak warto mieć świadomość, że prawdziwym kluczem do młodzieńczego wyglądu jest spożywanie witaminy E. Jakie korzyści daje nam ta substancja odżywcza? Czy dotyczą one tylko skóry? I w końcu, jakie pokarmy zawierają najwięcej witaminy E?