Olejki eteryczne na porost włosów – prawda czy mit?

Źródło: pixabay.com

Olejki eteryczne, oprócz kojącego oddziaływania na nasze zmysły, mogą rzekomo stymulować wzrost włosów. Dlatego też znajdziemy je jako dodatek do wielu szamponów oraz odżywek. Ile jednak w tym prawdy?

Olejek z bergamotki

Jedno z przeprowadzonych badań wykazało, że olejek eteryczny pozyskiwany z bergamotki może wspomagać gojenie się ran, zmniejsza stany zapalne, a także ma działanie przeciwbakteryjne. Zdaniem specjalistów tego rodzaju właściwości mogą wiązać się z lepszymi warunkami do wzrostu włosów.

Olejek jojoba

Według najnowszych badań, podczas których regularnie stosowano olej z jojoba na ogoloną skórę głowy, olejek wykazał widoczne właściwości wspomagające szybszy wzrost włosów.

Olejek miętowy

Niektóre badania dowiodły, że olejek z mięty pieprzowej także może stymulować wzrost włosów – mając skuteczność wyższą od soli fizjologicznej, olejku jojoba oraz minoksydylu, który jest lekiem powszechnie stosowanym do leczenia wypadania włosów.

Naukowcy odkryli także, że olejek z mięty pieprzowej rozszerza naczynia krwionośne, a nawet zwiększa liczbę mieszków włosowych na skórze.

Inne olejki eteryczne

Do olejków eterycznych, które także mogą pozytywnie wpływać na wzrost włosów należą: olejek z rumianku, olejek z rozmarynu oraz olejek szałwiowy. W tym przypadku istnieje jednak znacznie mniej dowodów naukowych na ten temat.

Przeciwskazania

Olejki eteryczne są najlepiej tolerowane przez naszą skórę po rozcieńczeniu ich w wodzie. Niestety u niektórych osób i tak mogą wystąpić reakcje alergiczne, np. świąd, obrzęk oraz podrażnienie. Jeżeli odnotowano jakąkolwiek niepożądaną reakcję organizmu na kontakt z olejkiem eterycznym, należy natychmiast zmyć go wodą z łagodnym dla skóry mydłem.

W skrajnych przypadkach, gdy pojawiają się zawroty głowy, problemy z oddychaniem lub omdlenia, należy niezwłocznie zgłosić się o pomoc do lekarza.

Należy także pamiętać, że niektóre olejki eteryczne mogą sprawić, że nasza skóra staje się bardziej wrażliwa na działanie promieni słonecznych. Należą do nich: olejek z bergamotki, olejek cytrynowy, olejek grejpfrutowy oraz olejek pomarańczowy. W tym przypadku najlepiej stosować je przed snem.

Odradza się również stosowania olejków z szałwii oraz mięty pieprzowej podczas ciąży i karmienia piersią.    

Ocena

Brak głosów
0
0
Brak głosów.