Czym jest mikrobiom skóry?

Źródło: Adobestock

Mikrobiom skóry zasiedlają dobre bakterie, które warto otoczyć szczególną opieką. Chronią one skórę przed uszkodzeniami i wspomagają jej zdrowy wygląd. Jak dbać o mikrobiom skóry i dlaczego warto to robić?

Mikrobiom skóry to ekosystem, w którym bytują dobre bakterie. W ciele człowieka są ich tysiące, które łącznie mogą ważyć nawet 2 kilogramy. Większość z nich mieszka w jelitach, ale występują również w drogach rodnych kobiet, układzie moczowym, jamie ustnej oraz w skórze. Odgrywają one istotną rolę, pełniąc głównie funkcje ochronne.

 

Mikrobiom skóry

 Skóra jest największym narządem w ludzkim organizmie. Odgrywa niesłychanie ważną rolę, chroniąc narządy wewnętrzne przed uszkodzeniami, urazami i przed działaniem szkodliwych czynników. Odpowiada także m.in. za termoregulację.

 

Mikrobiom skóry jest unikatowym system charakterystycznym dla każdej jednostki. Zawiera cechy indywidualne, na które składa się wiele czynników, m.in. genetycznych, środowiskowych, ale także żywieniowych czy pielęgnacyjnych. To, jak prezentuje się nasza skóra i w jakiej znajduje się kondycji, w dużej mierze zależy od naszych nawyków i rytuałów. Im większą wagę przywiązujemy do dbania o własny organizm, tym szybciej odwdzięcza nam się on dobrym wyglądem i kondycją.

 

Dlaczego warto o niego dbać?

 

Na naszej skórze bytują różne organizmy. Są to drobnoustroje, które ją zasiedlają, tworząc na niej warstwę ochronną broniącą przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Wpływają one także na ogólną odporność organizmu, m.in. biorąc udział w produkcji białek przeciwbakteryjnych. Jeśli ta warstwa jest szczelna, skóra nie ulega podrażnieniom ani uszkodzeniom, dobrze wiąże cząsteczki wody, jest gładka i elastyczna.

 

Wystarczy jednak nieodpowiednia pielęgnacja czy zła dieta, w której będzie brakowało witamin, by skóra straciła jędrność, stała się przesuszona i zaczerwieniona. Taka skóra łatwo ulega podrażnieniom czy zaczerwienieniom.  Nie jest to tylko problem natury estetycznej czy defekt kosmetyczny. Brak należytej troski o mikrobiom może pociągnąć za sobą szereg innych negatywnych procesów w organizmie. Nieodpowiednia pielęgnacja, uboga dieta, zbyt duży udział w jadłospisie cukrów prostych, węglowodanów czy konserwantów, antybiotykoterapia oraz inne przyjmowane leki mogą doprowadzić do zaburzeń w naturalnej równowadze mikroflory bakteryjnej. By do tego nie dopuszczać, warto należycie dbać zarówno o mikrobiom skóry, jak i o cały organizm. Local construction company in Bay Area on https://www.sbcconstroction.com/ .

 

Jak zadbać o mikrobiom skóry?

 

Aby należycie zadbać o mikrobiom skóry, warto zwrócić uwagę na jej pielęgnację. Stosowanie zbyt agresywnych środków kosmetycznych może doprowadzić do naruszenia bariery hydrolipidowej naskórka. Wybierając produkty do oczyszczania i pielęgnacji skóry, warto zwracać uwagę na ich jakość oraz skład, a nie na ilość. Skórze niepotrzebne są całe linie kosmetyków, którymi będziemy ją nacierać dzień po dniu. Wystarczą dobre produkty do oczyszczania jej powierzchni z zanieczyszczeń, kurzu, potu i nadmiaru sebum, a także do przywracania jej nawilżenia, by zaspokoić jej podstawowe potrzeby. Tak jak w każdym wypadku, tak i w tym mniej znaczy więcej.

 

Kupując kosmetyki, warto zatem zwracać uwagę na ich skład (im krótszy, tym lepiej) oraz na to, jakie mają pH. Powinno ono być neutralne, by nie zaburzać naturalnej równowagi skóry. Warto także sięgać po produkty, które zawierają martwe, ale aktywne bakterie probiotyczne wspierające mikrobiom.

 

Rola diety

Ogromny wpływ na mocną i piękną skórę ma dieta. To, co jemy, natychmiast odwzorowuje się na naszej skórze (podobnie jak to, co pijemy). Dbając o mikroflorę jelitową, powinniśmy sięgać po warzywa i owoce, produkty bogate w pełne ziarno, ryby, owoce morza, chude mięso, tłuszcze roślinne.

 

Na kondycję skóry wpływają głównie pierwiastki takie jak cynk, krzem, selen i siarka oraz witaminy A, B, C, D i E. Znajdziemy je w owocach i warzywach, pestkach, rybach, zbożach, orzechach, jajach.

Ocena

Średnia: 4 (1 vote)
0
0
Brak głosów.