Kategorie:
Wiosna wybuchła ciepłem, po czym postanowiła spłynąć deszczem. Taka pogoda nie mogła pozostać bez wpływu na liczebność komarów, które zaczęły mnożyć sie na potęgę. Jak sobie z nimi poradzić - to pytanie zadaje sobie większość z nas, zwłaszcza w wiosenno-letnie wieczory, gdy zaczynamy się rozpaczliwie opędzać od małych krwiopijców.
Można oczywiście zastosować ogólnie dostępne, szeroko reklamowane środki przeciw komarom, jednak istnieje szereg ekologicznych i tańszych sposobów na rozwiązanie tego problemu.
Komary nie lubią zapachu liści pomidorów, dlatego kilka doniczek z krzakami pomidorów, ustawionych na parapecie okiennym, będzie stanowić skuteczną barierę dla komarów. Także zapach olejku cedrowego potrafi odstraszyć komary, pomoże również pozbyć się z domu karaluchów i much. W walce z komarami przydatny będzie także olejek z drzewa herbacianego. Pomoże on również złagodzić swędzenie w miejscu użądlenia. Ponieważ komary nie znoszą zapachu kamfory, wystarczy podgrzać 100 gramów, aby uchronić przed komarami - i innymi latającymi owadami - nawet bardzo duży pokój.
Od komarów można się ochronić także podczas spotkań na otwartym terenie: przy grillu, czy ognisku. Odstraszająco na komary podziała zapach anyżu, eukaliptusa i goździków. Każdy z tych olejków roślinnych należy nanieść na odkrytą skórę lub wlać kilka kropel bezpośrednio na źródło ognia: do kominka lub ogniska, albo wlać na podgrzewacz umieszczony nad świeczką. Aby odstraszyć komary, można też posiekać kwiaty i liście bazylii i wiśni, a następnie umieścić je w miseczce, trzymając zioła w bezpośrednim otoczeniu. W zwalczaniu komarów pomogą także szyszki sosny i świerka. Wystarczy wrzucić je do ogniska, aby zapach odstraszył wszystkie komary.
Stosując powyższe sposoby, w spokoju będzie się można cieszyć ciepłym wieczorem w gronie przyjaciół, bez obawy o komary i swędzące bąble po ukąszeniach.
Komentarze